22 Temmuz 2016 Cuma

Üniversite Tercihi Yapan Öğrenciler için Küçük TavsiyelerimEvet ben bir üniversite hazırlık öğrencisiydim , zaman geldi geçti . Sınava girdim çıktım ve işin en zor kısmı tercih zamanına geldim . Türkiye de Mf-4 sıralamam 111 bin geldi , beklediğimden çok düşük bir sıralama ama lise mezunu ve ikinci defa hazırlanan biri olarak bir daha sınava hazırlanamam . Ben de düştüm üniversiteleri araştırmaya . Araştırma yaparken tercihleri neye göre yapmalıyız , bizim için sağlıklı seçim nasıl olur onu öğrendim . Çok kararsız yapım olduğu için hala tereddütlerim var tabi , edindiğim bilgileri yine de tercih yapanlara sunmak istedim.


Öncelikle istediğiniz mesleği belirlemelisiniz , "hangi meslekte para var ?" sorusuyla değil ama " hangi mesleği ömrümün sonuna kadar sıkılmadan , isteyerek , zevk duyarak yapabilirim " sorusuyla belirlemelisiniz mesleğinizi . Sonuçta koca bir ömür o mesleği yapıcaksınız ve sizin özelliklerinize karakterine uygun bir meslek olmalı . Kime sorduysam aldığım en popüler cevap " Para kazandıran meslek senin sevdiğin , sevmenle kendini geliştireceğin ve yükselebilceğin meslektir " oldu . Bu yüzden meslekleri araştırın, o meslek için hangi özelliklere sahip olmalı bakın , o mesleği seçerseniz hangi dersleri alıcaksınız bakın . Size uygun olanı seçin .


Meslek seçtikten sonra gelgelelim üniversitelere. Üniversitelerde en önemli şey hocalar . Puanınıza yakın olan üniversiteleri bir kağıda yazın . Tek tek üniversitelere girin . Hangisinde kaç profesor var ? Hangisinde kaç doç. var ? Bu hocaların cv lerine bakın. Mesela ben bahçeşehir üniversitesi istiyordum . O bölümümn hocalarının cvlerine bakarken birini karadeniz teknik üniversitesi mezunu olduğunu gördüm ve puanım karadeniz teknik üniversitesine yetiyor . Yani demekki karadeniz teknik in puanın daha düşük olmasına rağmen baü de hoca olabiliyorsun. Önemli olan çaba , azim ve o meslekteki heves . 


Hocalara da baktık . Karşılaştırma yaptık . Bir diğer önemli husus kaç öğrenci alınıyor kaç öğretmen var yani öğrenci başına düşen öğretmen sayısı . Ne kadar çok düşerse o kadar iyi olur sizin için . Üniversitelerin yurtdışına gönderdikleri öğrenci sayılarına da bakın . Yurtdışı sizin için çok önemli bir konu . 


Bir de üniversiteler de ikinci öğretim mevzusu var (İÖ) Bunun birinci öğretimden farkı :
1) Genelde hazırlık olmaz ama olan nadir üniversitelerde var.
2)İngilizce eğitim almazsınız
3)Az da olsa bir miktar para ödersiniz 
4)Okula herkes gibi sabah değil de öğlen gidersiniz 


Peki ikinci öğretim okumak kötü mü ?
Bu sana göre değişir aslında , Sabah uykusunu sevenle için iyidir , sabah işlerini halledip akşam vakit geçirmeyi sevenler için kötü . Diploma olarak bir fark olmaz , iki öğretime de aynı diploma verilir .

İkinci öğretim hakkında da bilgi verdik , mesleğimizi seçtik okullara baktık . okuldaki hocalara baktık . 
Peki bu üniversite size kesin olarak çıkıcak mı ? Sonuçta sıralamalar geçen senelere göre . Bunun içinde elinize bir kalem kağıt alın . İstediğiniz mesleği google da örn: "ktü bilgisayar mühendisliği 2014 başarı sıralaması " "ktü bilgisayar mühendisliği 2015 başarı sıralaması " şeklinde 4 senenin başarı sıralamasını çıkartın . Sıralama artmış mı , düşmüş mü ? Bu tarz şeyleri baz alarak tahminlerde bulunun.

Okulunuzun ulaşım imkanlarına ve istediğiniz bölümün hangi kampüste olduğuna dikkat edin. Merkez kampüsün hayalleirini kurarken başka yerler çıkmasın sonra .

Ben bunları dikkate alarak tercih yapamaya çalıştım , umarım faydalı olmuştur .
Başarılı günlere :)
Merolina Sarrest 

39 yorum:

 1. Önemli bir konu bilgilendirme ve tavsiye iyi olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elimden geldiğince yazmaya çalıştım , sıkıntılı bir süreç :)

   Sil
 2. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek , bir şeylerde yardımcı olduysam ne mutlu bana :)

   Sil
 3. hadi hayırlısıı dilediğin olsun :)

  YanıtlaSil
 4. Avrupa'daki gibi bir gap year verilse öğrencilere aslında herkes doğru bir tercihe yönlendirilebilir. Güzel yazı olmuş, hakkında hayırlısı. :)

  YanıtlaSil
 5. Üniversiteyi yıllaaar evvel bitirmiş biri olarak, ben zamanında ne biliçsizmişim dedim yazını okurken. Eminim bu biliçle çok başarılı olursun. Benim hiç şüphem yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çook çook teşekkür ederim fikirleriniz için <3 içimi ısıttı :)

   Sil
 6. melabaaaağ iyisin de miiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. iyiyimmmm teşekkür ederimmm , çok sıkıntılı süreçler ama bitti sayılır :)

   Sil
 7. Hadi hayırlı olsun bilinçlendirici bir post :) takipteyim bende bloğuma beklerim esen kal :)

  YanıtlaSil
 8. Önemli ve faydalı bilgiler elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 9. Faydalı ve Akıcı yazınız için teşekkür ederim, blogumu izlemeye alırsanız sevinirim... http://hastaliktakip.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 10. Bloğunu çok beğendim takibe aldım bana da beklerim
  https://netgaste.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 11. Kesinlikle çok verimli bilgiler öğrenciler mutlaka okumalı :) bloguma da beklerim :) www.mcdrgnn@blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 12. Güzel yazı olmuş :) Bloğunuzu takipe aldım bende beklerim ❤❤

  YanıtlaSil
 13. Merhaba bloğunuzu takibe aldım, Artık https://tugbagunse.blogspot.com.tr adresindeyim , bekliyorum :)

  YanıtlaSil
 14. blogunuzu izlemeye aldım sizide bloguma beklerim :)

  YanıtlaSil
 15. Hi dear, I'm following your nice blog. Can you follow mine? Thanks😊
  http://inecommercialeout.blogspot.co.uk

  YanıtlaSil
 16. Merhaba blogger arkadaşlarım sitenizin scriptini degiştirmek isterseniz Buradan en güzel temaları bulup ücretsiz bir şekilde bulup indirebilirsiniz

  YanıtlaSil
 17. Świetny post ! <3
  obserwuje i zapraszam do mnie
  https://milentry-blog.blogspot.com

  YanıtlaSil